خراسان شمالی

این استان که از تقسیم استان بزرگ خراسان (سابق) بوجود آمده، دارای ۶ شهرستان به نام‌های بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم،فاروج، مانه و سملقان با مرکزیت بجنورد و۱۵  بخش و ۴۰ دهستان و بیش از ۱۰۰۰ روستای دارای سکنه است که جمعیت تقریبی آن تا سال ۱۳۸۴ بالغ بر ۸۵۰٫۰۰۰ نفر برآورد شده است.

اقلیم مدیترانه خراسان شمالی که تفاوت چشمگیری با سرزمینهای مجاور خویش از نظر برخورداری از مواهب طبیعی دارد، در حقیقت دروازه شمالی خراسان قدیمی محسوب می شود. خراسان شمالی از نظر طبیعی محصور بین دو رشته کوه کپه داغ در شمال و دنباله البرز یعنی آلاداغ , شاه جهان در جنوب و مجموعاً سرزمینی کوهستانی با دشت های حاصلخیز در میان کوه ها می باشد که شرایط بسیار مساعدی برای کشاورزی و دامپروری دارد.استان خراسان شمالی حدود ۲۸۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که از ۱۴ استان کشورمان و ۵۱ کشور دنیا بزرگتر است جمعیت این استان نیز از ۷ استان کشور بیشتر می باشد.خراسان شمالی از شمال به کشور ترکمنستان ۲۷۰ کیلومتر مرز مشترک دارد همچنین از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از مغرب به استان گلستان و از سمت جنوب غربی با استان سمنان همسایه می باشد.

آب و هوا
دارای آب و هوای متنوعی است ولی آب و هوای غالب در این منطقه؛ سردکوهستانی است.
وسعــــت
۲۸۱۷۹ کیلومتر مربع

جمعـیــت
حدود ۸۰۰۰۰۰ نفر
تقسیمات
۶ شهرستان ،۱۵ بخش ،۴۰ دهستان و۸۶۲ روستای دارای سکنه

یکی از عمده خصیصه های خراسان شمالی وجود بافت متنوع قومی و مولفه های فرهنگی متفاوت آن است. اقوامی که امروزه در این استان و بخصوص در محدوده شهر بجنورد وجود دارند عبارتند از : ترک ها، کرمانج ها، ترکمن ها، فارس ها و تات ها.همزیستی مسالمت آمیز این اقوام با فرهنگ های متفاوت موجبات تنوع در معیشت و زندگی، اعتقادات و باورها، آداب و رسوم و موسیقی گردیده است.