کردستان

براساس‌ آمارگیری‌ و آخرین‌ تقسیمات‌ کشوری در سال۱۳۸۵، استان‌ کردستان‌ دارای نه شهرستان‌، ۱۲ شهر، ۲۷ بخش‌ و ۸۴ دهستان‌ است و همچنین‌ دارای‌ ۱۷۶۷ آبادی‌ دارای‌ سکنه‌ و ۱۹۲ آبادی‌ خالی‌ از سکنه‌ است‌. شهر سنندج مرکز استان است و شهرستانهای آن شامل سقز، بانه، بیجار، قروه، مریوان، سروآباد، سنندج، کامیاران و دیواندره می‌باشد.

استان کردستان با وسعت ۲۹۱۳۷ کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده است. این استان بین مدارهای ۳۴ درجه و۴۴ دقیقه و ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه شمالی و بین نصف النهارهای ۴۵ درجه و ۳۱ دقیقه و ۴۸ درجه و ۱۶ دقیقه شرقی قرار دارد. این استان ازشمال با آذربایجان غربی و بخشی از زنجان، از شرق با استان همدان و بخش دیگری از استان زنجان، از جنوب با استان کرمانشاه و از سمت غرب با کشور عراق هم مرز است. این استان دارای ۱۰ شهرستان، ۲۷ بخش، ۸۴ دهستان و ۲۳ شهر می باشد.
استان کردستان به لحاظ دارا بودن پتانسیل های خوب از جمله آب و خاک و معادن می تواند در زمینه تولیدات صنعتی رشد و توسعه یابد. استان دارای ذخایر قابل توجه مواد معدنی است و سنگ های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ، شاخص ترین ماده معدنی منطقه می باشد.
استان کردستان با میانگین بارندگی سالانه حدود ۵۰۰ میلی لیتر از جمله استانهای با بارش متوسط در کشور است.