مراکز تفریحی فرهنگی قم

کتابخانه حضرت آیت الله مرعشی نجفی (ره) :

 

هسته اولیه این کتابخانه زمانی شکل گرفت که مؤسس بزرگوار آن در نجف اشرف به تحصیل اشتغال داشت . ایشان نخست فهرستی از کتاب های ارزشمند خطی و چاپی کمیاب را که در کمتر کتابخانه ای یافت می شد ، تهیه نمودند و پس از آن شروع به خرید آنها کردند و همچنین کتاب های ارزشمندی را که از پدرشان به ارث رسیده بود ، به این مجموعه افزودند .

پس از تأسیس مدرسه مرعشیه در سال 1358 هجری قمری ، نخست کتابخانه کوچکی در دو اتاق مدرسه مزبور پی افکنده شد . آنگاه در سوم شعبان همان سال (1344 شمسی) با انتقال مجموعه ای از کتاب های چاپی و بخشی از نسخه های خطی به طبقه سوم مدرسه ، کتابخانه جدید گشایش یافت . با توجه به کمبود جدی فضا در سال 1390 قمری ( 1349 شمسی ) کلنگ بنای کتابخانه بزرگ به دست حضرت آیات الله العظمی مرعشی نجفی به زمین زده شد و در نیمه شعبان 1394 قمری (1353هجری) کتابخانه عمومی آیا الله مرعشی نجفی با بیش از 16000 جلد کتاب خطی و چاپی افتتاح شد .

پس ازپیروزی انقلاب اسلامی با عنایت به اهمیت موضوع و کمبود فضا و با حمایت حضرت امام خمینی(ره) در تیر ماه 1369 نخستین کلنگ ساختمان جدید توسط حضرت آیت الله مرعشی نجفی به زمین زده شد و سر انجام پس از ده سال ساختمان جدید در هفت طبقه و مجموعا″ با زیر بنای 16000 متر مربع کتابخانه با مدرن ترین تجهیزات و مخازن آماده بهره برداری شد . در حال حاظر تعداد نسخه های خطی کتابخانه در حدود شصت هزار عنوان مشتمل بر بیش از 31000 جلد است که 65 درصد آن به عربی بقیه به فارسی و اندکی نیز به دیگر زبان ها است . کهن ترین نسخه بدون تاریخ این گنجینه در حال حاضر بخشی از قرآن کریم به خط کوفی از اوایل سده های سوم و چهارم هجری قمری است و نیز قدیمی ترین نسخه های تاریخ دار ، دو جزء قرآن کریم به خط کوفی علی بن هلال ، مشهور به ابن بواب است که در بغداد به سال 392 هجری قمری کتابت شده است .

از لحاظ تعداد و کیفیت کتاب های خطی کتابخانه حضرت آیت الله مرعشی نجفی نخستین کتابخانه کشور و سومین کتابخانه جهان اسلام است که با 400 مرکز علمی و کتابخانه دنیا در ارتباط دائم بوده و به لحاظ ذخایر شیعی نخستین کتابخانه در دنیا است .

بوستان

1 – بوستان علوي( آدرس : جاده اصفهان- بلوار غدير )
2- بوستان شهيد بنيادي( آدرس: ميدان الهادي- بلوار امام موسي صدر )
3- بوستان هاشمي (آدرس : بلوار 15 خرداد- انتهاي بلوار محتشم كاشاني )
4- بوستان فدك ( آدرس : ميدان 72 تن )
5- بوستان لاله ( آدرس : ميدان آزادگان- بلوار شهيد بهشتي )
6- بوستان مريم ( آدرس : سه راه خرمشهر- جاده اراك )
7- بوستان غدير ( آدرس : جاده قديم اصفهان- بعد از شهرك پرديسان )

سینما

1 – استقلال ( انتهای خاکفرج . 6635009 )

2 – شقایق ( 45 متری شهید بهشتی . 6651647 )

3 – تربیت ( خیابان دور شهر )