موزه های سنندج

موزه سنندج
موزه‌ سنندج‌ در قسمت‌ بیرونی‌ یکی‌ از بناهای‌ دوره‌ قاجاریه‌ دایر شده‌ است‌. این‌ بنا به‌ منزل‌ «سالار سعید» معروف‌ است‌ و مقارن‌ با سلطنت‌ ناصرالدین‌ شاه‌ قاجار در حدود ۱۵۰ سال‌ پیش‌ توسط‌ یکی‌ از علمای بنام‌ اهل‌ سنت‌ «ملا لطف‌الله‌ شیخ‌الاسلام‌» قاضی‌ القضات منطقه‌ کردستان‌، در دو قسمت‌ حیاط‌ و ساختمان‌ بیرونی‌ و حیاط‌ و ساختمان‌ اندرونی‌ بنا شد. این‌ بنا در سال‌ ۱۳۵۴ شمسی‌ به‌ موزه‌ تبدیل‌ شد. موزه‌ سنندج‌ از دو بخش‌ مجزای تاریخ‌ و باستان‌شناسی‌ تشکیل‌ شده‌ است.
عمارت آصف دیوان (موزه مردم شناسی خانه کرد)
براساس نقل قول های مختلف احداث بنای اصلی عمارت آصف که شامل تالار تشریفات است به دوران صفویه باز می گردد. که دردوره های بعدی بویژه در دوران قاجاریه وپهلوی بتدریج بخشهایی به آن افزوده شده است.
موزه حمام خان (ظهیری)
این حمام در ضلع شمالی بازار سرپوشیده سنندج،‌ پایین تر از مسجد داروغه است. حمام دارای بخش های مختلفی از جمله سردر ورودی، ‌سریینه، حمام گرم، خزینه و … است. بر طبق کتیبه سنگی موجود در سردر ورودی،‌ حمام در سال ۱۲۲۰ هـ.ق به دستور (امان الله خان اردلان) ساخته شد و بعدها به سبب تملک آن توسط (امین التجار) در سال ۱۲۹۶ هـ.ق (دوران حکومت فرهاد میرزای معتمدالدوله، عموی ناصرالدین شاه) مورد مرمت و بازسازی عمده قرار گرفت.