موقعیت طبیعی اصفهان

جلگه اصفهان
دشت اصفهان از آبرفت رودخانه زاینده رود تشکیل شده و در دامنه های شرقی ارتفاعات زاگرس قرار گرفته است. این دشت از طرف جنوب غربی فاصله چندانی با دامنه کوه های زاگرس ندارد، ولی از طرف شمال شرق در فاصله نسبتاً دوری از کوه های مرکزی قرار گرفته است. قسمت جنوب شرقی این دشت با شیب ملایمی به باتلاق گاو خونی منتهی می گردد.

۱- دشت برخوار
دشت مسطح برخوار در جهت شمال شرقی به رشته کوه های مرکزی در جنوب غربی اردستان ختم می شود و دارای آب و هوایی نیمه بیابانی، گرم و خشک در تابستان و سرد و خشک در زمستان، است.

۲- دشت آبرفتی کاشان
این دشت، دشتی نسبتاً هموار است که از طرف جنوب به ارتفاعات کرکس و از طرف شمال به نوار ریگ بلند (در محلی به نام بندریگ) ختم می شود.

۳- دشت مبارکه
دشت مبارکه در شهرستان مبارکه به وسیله رشته کوه های متعدد احاطه شده است که از معروف ترین آن ها می توان به کوه های خولنجان، طالخونچه، کوه زرد، کوه قلعه بَزی اشاره نمود.
ارتفاعات :

 ارتفاعات غرب استان شامل دنباله رشته کوه زردکوه به نام های شاهان با ارتفاع ۳۰۴۰ متر، و کوه ونیزان با ارتفاع ۳۲۰۱ متر.

ارتفاعات مرکزی استان شامل کوه کرکس با ارتفاع ۳۸۹۵ متر، کوه صفه با ارتفاع ۲۲۳۲ متر، شاکوه با ارتفاع ۲۴۱۸ متر و کلاه قاضی با ارتفاع ۲۵۳۴ متر.

ارتفاعات شمال وشمال غرب استان شامل کوه دیزاب دربند با ارتفاع ۲۶۷۸ متر، کوه دزقلا با ارتفاع ۳۲۵۱ متر و کوه یخ آب با ارتفاع ۲۲۸۸ متر.

ارتفاعات شرق استان شامل کوه کلاته با ارتفاع ۱۷۲۶ متر و کوه دره اینجر با ارتفاع ۱۳۸۸ متر.

ارتفاعات جنوب استان شامل دنباله رشته کوه دنا با نام دینار با ارتفاع ۴۴۰۹ متر، کوه آئین قری با ارتفاع ۳۷۱۷ متر، کوه دارمه با ارتفاع ۳۳۴۵ متر و کوه گرم آباد با ارتفاع ۳۳۵۹ متر.

رودها

۱- زاینده رود
از زاینده رود با نام های متفاوتی از جمله زنده رود، زرن رود، زرین رود، زرینه رود و زاینده رود یاد شده است. از آنجا که این رودخانه از سرچشمه تا مصب از خصلت خودزایی برخوردار است، لذا به زاینده رود معروف شده است.
مهم ترین رودخانه مرکز فلات ایران زاینده رود است. این رودخانه که از جبهه شمال شرقی زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد، از غرب به شرق تا باتلاق گاوخونی جریان دارد.

۲- دریاچه سد زاینده رود
این سد در محل آبادچی در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته است و موقعیت مناسبی برای جلب ایرانگردان داخلی و خارجی دارد. در کنار سد، پلاژها و تأسیساتی احداث کرده اند که مورد مراجعه مسافرین و اهالی شهرهای اصفهان و خوزستان، به ویژه در فصل تابستان، قرار می گیرد. در دریاچه سد امکان قایقرانی و ماهیگیری نیز وجود دارد.

۳- باتلاق گاوخونی
باتلاق گاوخونی از تالاب های باارزش و نادری است که در فلات مرکزی ایران و در آستانه ورودی کویر قرار دارد. گاوخونی به معنی گاوخانه است و گورخونی هم نامیده می شود. ظاهراً به علت وجود تعداد زیادی گورخر در گذشته، به این نام معروف شده است.